Download my FREE ebook about language learning!

Natural Language Learning
Without a Teacher!

A step-by-step guide about how to learn a language naturally on your own!

Download it now for FREE!

Mail: Stereotypy o Polakach

30 Dec 2011
Polacy tancerzy w stroju krakowskim

To jest pierwszy artykuł z serii, który jest bezpośrednio wzięty z ogromnej ilości maili, które dostaję na temat nauki języków, Stanów i Polski.

Kilka dni temu dostałem ten mail:

Witam David.

Chciałbym zadać ci jedno pytanie odnośnie stereotypów o Polakach. Nie wiem czy już o tym mówiłeś w swoich filmach(nie widzałem ich wszystkich bo jest ich całkiem sporo) więc jeśli już o tym mówiłeś to przepraszam. Więc...

Tutaj w Polsce często słyszę, że Amerykanie, Niemcy, Brytyjczycy śmieją sie z nas, że kradnimy, że pijemy i wiele innych obraźliwych opini.

Wiem, że kochasz Polske i wiem, że masz o nas dobrą opinie ale czy słyszałeś żeby inni Amerykanie mówili tak o nas? Jestem bardzo ciekaw czy jest to prawda, że mamy tak złą opinie za granicą. Z niecierpliwościa czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

Czytaj dalej, żeby poznać moją odpowiedź!

Moja odpowiedź

Cześć!

Amerykanie, nie. Ale Polacy nieustannie te rzeczy mi mówią mi te rzeczy! :-/

Ale oczywiście nie byłem wszędzie w Stanach. W naszym mieście (Milwaukee) ludzie mają szczególnie dobrą opinię o Polakach. Dużo ludzi tutaj ma polskie korzenie. Kiedyś do tego miasta przyjechała wielka grupa polskich imigrantów (wśród nich byli też moi pradziadkowie). Mamy nawet wielki pomnik Tadeusza Kościuszki na koniu w parku jego imienia. ;-)

Jest kupa żartów po angielsku, w których Polacy są głupi ale nie znam nikogo, kto je opowiada poważnie. W mojej rodzinie opowiadamy te żarty o nas samych, kiedy ktoś w rodzinie robi coś głupiego. ;-)

Widzę w internecie dużo negatywnych komentarzy od Brytyjczyków na temat Polaków. Ale nigdy nie słyszałem osobiście jak Brytyjczyk mówi coś złego o Was - wszyscy Brytyjczycy, których znam, mieszkają na stałe w Polsce! Oni oczywiście mają pozytywną opinię o Polaków...

Mam nadzieję, że to pomoże!

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Część dalsza...

Planuję kiedyś nagrać filmik, w którym pytam innych Amerykanów o to, co sądzą o Polakach. Mam ten pomysł w moich notatkach od dawna bo widzowie/czytelnicy już poprosili o to wiele razy. ;-) Na pewno kiedyś się pojawi!

(PS: Proszę podaj mi poprawkę w serwisie Lang-8!)

Czy kiedyś spotkaliście obcokrajowca, który wierzył w te stereotypy o Polakach? Czy słyszeliście inne stereotypy? Napisz komentarz poniżej!

Anonymous's picture

Mi się wydaję, że większość Amerykanów, duża cześć Brytyjczyków za wiele nie wie o Polakach i to część z nas trochę w kompleksy wpada. Zauważyłem, że najwięcej złego to Polacy akurat mówią\piszą o nas ;)

A że pijemy dużo to nie stereotyp a fakt. Podobnie z kradzieżą - nie oszukujmy się ale to Polacy a nie Francuzi kradli auta w Niemczech (wystarczy przejrzeć statystyki);)Teraz jest dużo lepiej ale przecież stereotyp bazuje na starych zachowaniach (które dziś niekoniecznie są prawdziwe ale w latach 90 były prawdziwe) oraz na uogólnianiu - skoro 2% Polaków tak się zachowywało to stereotyp uogólnia to do wszystkich mieszkańców. Tak ja rozumiem stereotyp - to nie to samo co fakt odnoszący się do wszystkich.
Stereotyp jednak może zaniknąć po wielu latach i myślę, że opinia już się zmienia na pozytywną.

Anonymous's picture

Święte słowa Davidzie! Masz rację, że to Polacy o sobie źle mówią. I już śpieszę z wyjaśnieniem. Pewnie co niektórzy moi rodacy się śmiertelnie obrażą, ale kij im…

Obecnie Polacy są bardzo podzielonym narodem a początek tego był u zarania III RP, tak zwanej „wolnej” Polski, kiedy to komuniści i koncesjonowana opozycja dogadała się, żeby komuniści nie tknęli umoczonych „koncesjonowanych” (palenie teczek), a nowa władza zostawi komunistów w spokoju. Tak więc komuniści dalej rządzili w służbach specjalnych i w mediach. Nawiasem mówiąc weryfikacja Służby Bezpieczeństwa była farsą (SB → UOP), a nie było jej W OGÓLE w komunistycznych służbach wojskowych (aż do rozwiązania przez Macierewicza WSI).

Ponieważ w mediach rządzili kapusie i ich oficerowie prowadzący, a media prywatne zostały założone przez tychże kapusiów (Żak z Polsatu to TW Zegarek) lub przy pomocy komunistycznych służb specjalnych (ITI), nie mogło to nie mieć wpływu na przekaz.

Żeby się nie rozpisywać (mogę Ci wszystko Davidzie dokładniej opisać), od zarania „wolnej” Polski prym w opluwaniu Polaków wiedzie „Gazeta Wyborcza”, notabene założona za pieniądze opozycji. „Gazeta Wyborcza” to taki amerykański New York Times, zwana jak kto woli: „Gadziną wyrodną”, „szmatławcem”, „Gazetką bez napletka”, bądź „żydowską gazetą dla Polaczków”. Dlaczego żydowską? Oczywiście nie ma nic złego w żydowskich gazetach, jeżeli przedstawiają żydowski punkt widzenia. Tymczasem „Gazeta Wyborcza” przedstawia żydowski punkt widzenia, podając się za gazetę polską. Takie są fakty drodzy adwersarze!

„Gazeta Wyborcza” GARDZI patriotyzmem, chrześcijaństwem, wolnością, przeszłością, polskimi bohaterami (opluwania AK). Celuje ona w wmawianie Polakom winy (Polacy-antysemici, Jedwabne), że polskość to straszne brzemię (bohaterowie, powstania).

Dlatego też drogi Davidzie nie dziw się, że zakompleksieni ludzie pytają się, co o nich inni sądzą. Te kompleksy im są wmawiane od 20 paru lat!

Szczerze brzydzę się takimi rodakami i nie nazywam ich Polakami, ale, jak Rafał Ziemkiewicz, polactwem.

Pewnie zaraz zostanę tu obrażony przez takich ludzi i wyzwany od ciemnogrodu, faszysty i pisiorem.

Ale ja nie mam tych kompleksów! Ja jestem wolnym obywatelem i w głębokim poważaniu mam co o mnie powiedzą w Brukseli, Londynie czy w USA – tak samo jak tamtych mieszkańców obchodzi co ja o nich myślę.

Zakończę cytatem z Piłsudskiego: „naród wspaniały, tylko ludzie chuje”

Posted by: Wojtek (not verified) | Friday, December 30, 2011 - 10:55
Anonymous's picture

Hmm zgadzam się jakoś w 95% z tą wypowiedzą.

Anonymous's picture

W tych 5% w których się nie zgadzam to m.in.:
- nie ma nic złego w wysłaniu takiego e-mail'a - a Ty już stwierdzasz, że to muszą być jego kompleksy.
- z tymi żydami to przesada i faktycznie czasami myślę, że dużo w nas antysemityzmu. Nie ma co na nich zwalać a wyłącznie na postkomunistów.

Anonymous's picture

Żydzi i (post)komuniści wcale się nie wykluczają nawzajem. :)
O ile mnie pamięć nie myli, to badania IPN wskazują, że 40% kierownictwa UB było Żydami. Nie bez powodu mówiło się o Żydokomunie. Zresztą główne postacie Marksizmu-Leninizmu to Żydzi. Żydzi gardzili nie tylko Polakami, ale innymi nacjami też.

Nie ma to nic wspólnego z antysemityzmem. Powiem Ci jak to teraz działa: kiedyś antysemitą był ten, kto nienawidził Żydów. Dziś antysemitą jest ten, kogo nienawidzą Żydzi! „antysemita”, a teraz „faszysta” to słowa-klucze, które miały zamknąć ci usta i przyprawić gębę.

Żydzi nienawidzą nawet Żydów, którzy stoją po innej stronie. Wspaniałym przykładem Polaka pochodzenia żydowskiego, oddanego Polsce i polskim sprawom jest Bronisław Wildstein. Z drugiej strony mamy Michnika, który kiedy tylko się da, pluje na Polskę i Polaków w zagranicznych mediach.

Żyd Kwaśniewski przepraszał za Jedwabne i Żyd Kwaśniewski stał pijany nad dołami śmierci pomordowanych oficerów w Katyniu.

Nie jestem tym, który węszy wszędzie spisek żydowski, ale warto czasem się przyjrzeć, jak poprzednio nazywały się osoby, które miały wpływ na polską politykę.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Posted by: Wojtek (not verified) | Friday, December 30, 2011 - 14:47
Anonymous's picture

Z tymi nazwiskami to już zawiewa teorią spiskową;)

Anonymous's picture

Amen...

David Snopek's picture

Dziękuję za długi i detaliczny komentarz! Jest dużo w tym, o którym muszę się nauczyć. Moja wiedza polskiej historii pochodzi wyłącznie z audiobooka "Dekady 1945-2005" i jedna książka Normana Daviesa (już zapomniałem tytułu). :-)

Ale nie podoba mi się wątek antysemityzmu, który tutaj rodzi się. Można powiedzieć, że pewni ludzie (którzy byli Żydami) zrobili okropne rzeczy. Ale mówiąc, że Żydzi robią to, lub Żydzi nienawidzą tamto - to antysemityzm. Tak samo jak "Polacy są pijakami" jest antypolonizmem.

Nawet jeśli dużo Żydów lub większość Żydów w jakimś przypadku robi/robiło coś okropnego - to nie znaczy, że "Żydzi to robią/robili". Bo jeśli akceptujesz taką opinię, logicznie to tworzy "łańcuch przyczynowy" ("chain of causation" - nie wiem jak to powiedzieć po polsku) który skazuje, że "jeśli jesteś Żydem, to Ty robisz/robileś."

To fakt, że UB zrobił okropne rzecze. Może fakt, że 40% jego członków było Żydami (nie sprawdziłem ale gotów jestem to zaakceptować). Ale to niczego nie znaczy! Może 80% ich też było praworęcznymi! To nie ma żadnego wpływu na charakter/poczucia/działania Żydów w ogólnym sensie.

Znam wielu Żydów bardzo dobrze. Moi rodzice mieszkają w żydowskiej dzielnicy (ale osobiście są ateistami) i w wieku 10 do 18, większość moich kolegów w szkole byli Żydami. To normalni ludzie! To że ktoś jest Żydem nie znaczy, że kogoś konkretnego nienawidzi. Wszystko (jak zawsze) zależy od osoby.

Na końcu powiem, że nie chcesz być w jakimś długim sporze. :-) Tylko wolałbym, żeby w komentarzach na moim blogu nie było rasizmu, antysemityzmu, antypolonizmu lub jakiegokolwiek uprzedzenia. Ale dodam też, że w ogóle nie usuwam komentarzy (do tej pory tylko usunąłem jeden, w którym ktoś "niegrzecznie" stwierdził, że Jan Paweł II gwałcił dzieci). Wierzę w wolność słowa więc zapraszam wszystkich do kontynuowania dyskusji. :-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Saturday, December 31, 2011 - 09:50
Anonymous's picture

Dlatego napisałem, że z tymi Żydami przesada. I jakoś nie chce mi się wierzyć, że większość post komunistów to byli Żydzi. Sami sobie taki los Polacy zgotowali. Antysemityzm w Polsce jest i wywodzi się z dużo wcześniejszych lat niż '89.
Po za tym w US również jest rasizm, prawda?

David Snopek's picture

W Stanach jest dużo takich problemów, niestety. Rasizm, antysemityzm, uprzedzenie dotyczące religii, itd. :-/ Ale tutaj gromadzi wiele różnych grup ludzi, to jest przecież geneza naszego kraju! Więc z jednej strony to jest nieuniknione ale wydaje mi się, że idziemy na przód, że wszystko zostaje się coraz lepiej. :-)

Posted by: David Snopek | Saturday, December 31, 2011 - 10:02
Anonymous's picture

Wydaje mi się, że będzie tylko gorzej niestety z powodu kryzysu.

W PL antysemityzm ma wymiar specyficzny ponieważ większość ludzi nie zna osobiście żadnego Żyda a mimo to nienawidzi. Jak ktoś jest zły(np. postkomunista przytoczony) to od razu przypisywana jest mu inna narodowość. Moim zdaniem to bardzo złe ponieważ z tego względu dużo ludzi walczących z przytoczonymi problemami nowej RP, traci wiarygodność - to że mylą się w jednej kwestii nie znaczy, że kompletnie nie mają racji. Np. ja w pełni się zgadzam z Wojtkiem, że po 89 Polska dała po prostu ciała - np. wschodnie Niemcy dużo lepiej się uporali z transformacją. Ale przez to, że winę Wojtek zwalił na Żydów stracił na wiarygodności i tak niestety stało się z wieloma politykami, publicystami. A ja winę widzę gdzie indziej: były wolne wybory i kto wygrał? Ci sami ludzie, którzy rządzili przed 89. Dlatego bardziej chyba wypada winić tych co wybrali tych ludzi ponownie? Myślę, że tak jak w Niemczech, tak i w PL stanowili oni kozła ofiarnego.

Z moich obserwacji antysemityzm w PL wynika to z kilku przyczyn:
- pracowitość, stereotyp mówi, że bardzo ciężko pracują za to są konkurencją. Dziwi mnie bo nienawiść z tego względu jest sprzeczna z kapitalizmem o który w końcu wszyscy walczyli (my nie, bo za młodzi jesteśmy ;))...
- ekonomia - bogatsi zwykle (chyba dziś to stereotyp) a to wywołuje zawiść.
-złe wzorce do naśladowania (wczepione przez innych ludzi, tv itp).

Myślę, że przyczyna narodowa(czysta niechęć do obcych) dotyczyła głównie Niemiec w 39, a nie Polski.

Anonymous's picture

Nie no, bez przesady. To, że ktoś powie, że Polacy są pijakami, nie oznacza, że jest to antypolonizm, tylko co najmniej, że operuje głupimi stereotypami typu, że Amerykanie mają niższe IQ od mieszkańców Europy. Tak samo jest z tymi Żydami.

Ja tu nie chcę wchodzić w szczegóły, bo nie od tego jest ten blog. Chciałem tylko pokrótce nakreślić sytuację.

Nie twierdzą także, że większość postkomunistów to Żydzi, bo nie mam takich danych.

Myślę, że ten dokument nakreśli trochę sytuację, jak działały żydowskie media w czasie II wojny światowej:
http://www.youtube.com/watch?v=CTPflvk222A

Posted by: Wojtek (not verified) | Saturday, December 31, 2011 - 10:57
David Snopek's picture

Ale takie ogólne opinie o grupie ludzi, np. "Polacy są pijakami" - nigdy nie są prawdą. To jest rodzaj uprzedzenia. Uprzedzenia do Polaków nazywa się antypolonizm. Uprzedzenie do Żydów nazywa się antysemityzm.

Zacząłem oglądać ten filmik ale trudno traktować go poważnie. Można powiedzieć, że Rosja wkroczyła do Polski. Bo kto to zrobił? Rosjanie? Nie, rząd Rosji. To jest konkretna (a nie ogólna) grupa ludzi. Wiemy dokładnie kto to zrobił.

Ale po minucie musiałem przestać oglądać tego filmiku bo ten profesor powiedział "... where the Jews held a death grip on the mass media." Żydzi w ogóle? Byłoby OK gdyby powiedział, że konkretna organizacja skontrolowała media. Ale naród? Wszyscy ludzie danej rasy? To nie ma sensu. Nawet gdyby większość ludzi w tym przypadku była tej rasy.

Wojtku, możesz wierzyć co chcesz. Ale nigdy nie będę podzielał opinię o całej grupie narodowej niezależnie od tego, co robią/zrobili niektórzy członkowie tej grupy. Ludzie to ludzie.

Żałuję, że nawet piszę ten komentarz, bo wiem, że pod innymi względami mam z Tobą wiele wspólnego. Gdyby był ten wątek na YouTubie lub Wykopie, niczego nie pisałbym. Ale jest na moim blogu więc czuję się, że muszę przynajmniej powiedzieć, że nie podzielam tych opinii wyrażonych tutaj.

Mam nadzieję, że możemy spokojnie rozmawiać o innych rzeczach w przyszłości! :-)

Pozdrawiam,
David.

Posted by: David Snopek | Saturday, December 31, 2011 - 11:33
Anonymous's picture

Jasne, że możemy rozmawiać o innych rzeczach. Po to wpadłem na Twój blog. :)
Jestem pod wrażeniem, że potrafisz prawie bezbłędnie dyskutować po polsku! Wiedz, że piszesz w sposób bardzo czytelny, bezbłędny niż większość moich rodaków w internecie. Zresztą sam wiesz, jak to jest z niechlujstwem językowym.

Zamierzam napisać do Ciebie by porównać nasze metody nauki. :)

Pozdrawiam gorąco i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku. (mamy jeszcze niecałe 3 godziny do nowego roku)

Posted by: Wojtek (not verified) | Saturday, December 31, 2011 - 15:39
Anonymous's picture

David, zgadzam sie z Toba w stu procentach !

Posted by: yurek (not verified) | Wednesday, January 4, 2012 - 08:58
Anonymous's picture

Norman Davies - Europa Walczy? :)
Davidzie, właściwie powinienem mówić Panie Davidzie - różnica wiekowa jest nie do ukrycia. Podziwiam Cię za to, że włożyłeś ogromny trud w to, aby biegle mówić w naszym pięknym języku. Tak trzymać! Pozdrawiam z Polski :)

Posted by: Kuba (not verified) | Wednesday, January 11, 2012 - 15:14
David Snopek's picture

Dziękuję za miłe słowa. :-)

Już nie pamiętam. Nawet właśnie zajrzałem do spisu wszystkich jego książek i nie mogę rozpoznać tytuł. To zaczęło od bardzo dawnej historii i wszystko co teraz mogę powiedzieć. ;-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

PS: Moim zdaniem, lepiej mówić "na Ty" bo jako Amerykanin nie znoszę formalności. I przecież wcale nie jestem tak stary! :-)

Posted by: David Snopek | Wednesday, January 11, 2012 - 21:13
Anonymous's picture

Hmm, Europa Walczy jest bodajże o drugiej wojnie światowej, mój ojciec czytał, ja mam w planach, ale na razie szkoła nagli.. :)

Szczerze, to nie wiem, ile masz lat, ale ja w marcu skończę 16 :P

Posted by: Kuba (not verified) | Thursday, January 12, 2012 - 09:23
Anonymous's picture

Zgaduję, że "Boże igrzysko" :)

Posted by: Emes (not verified) | Thursday, January 19, 2012 - 17:37
David Snopek's picture

Myślę, że tak! Zajrzałem do spisu treść na Wikipedii i wygląda na tę samą książkę. Dzięki! Pozdrawiam, David.

Posted by: David Snopek | Saturday, January 21, 2012 - 07:51
Anonymous's picture

Cześć!
To bardzo ważny temat, chciałabym podać ci kilka przykładów antypolonizmu, które utkwiły mi w pamięci:

1) obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2011 roku, odbyła się wtedy manifestacja, którą przedstawiono w mediach jako zadymę i zamieszki, a w rzeczywistości było inaczej

http://www.youtube.com/watch?v=qXN-SW0zj3o&feature=share

2) 13 grudnia 2011 roku odbyła się manifestacja antykomunistyczna w Lublinie ( obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce)

http://www.youtube.com/watch?v=6x2EX7a5kHA&feature=youtu.be

(bardzo ciekawe przemówienie, polecam zobaczyć)

3) występ w Must be the music, chłopak odpadł z powodu, że śpiewał patriotyczną piosenkę

http://www.youtube.com/watch?v=hWcZDdJqqd0

Ogólnie o antypoloniźmie znalazłam ten artykuł

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Polish_sentiment

Posted by: Agnieszka (not verified) | Friday, December 30, 2011 - 14:53
David Snopek's picture

Dziękuję bardzo za linki!

W pierwszym filmiku to polskie media, które tak przedstawiły tę manifestację? To bardzo dziwnie.

W każdym razie, linki były bardzo interesujące!

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Saturday, December 31, 2011 - 10:37
Anonymous's picture

Witaj Dawidzie

Nie wiem czy znasz tę pozycję książkową ale z całego serca Ci ją polecam. Jest ona od kilku lat u nas bardzo popularna i ma też wydanie w języku angielskim (oryginalne). Jeżeli miałbyś problem z jej zdobyciem to chętnie prześlę Ci swój egzemplarz (wydanie polskie). Po jej przeczytaniu będziesz dumny jak paw, że płynie w Tobie polska krew :-)
Wstęp do książki napisał znany Ci już Norman Davies - wplecione są tu w historię Polski także wątki amerykańskie. Powiem krótko - nie możesz nie znać tej książki. Czyta się jednym tchem.

Pozdrawiam
Tomasz

Posted by: Tomasz (not verified) | Monday, January 23, 2012 - 13:27
Anonymous's picture

Zapomniałem o linku :-) Przepraszam.

http://www.sprawahonoru.com/

Posted by: Tomasz (not verified) | Monday, January 23, 2012 - 13:29
Anonymous's picture

Aha, żeby nie było, że mój komentarz jest nie na temat, to dopowiem, że wielu Amerykanów po przeczytaniu tej książki zarzekło się, że nie powie już żadnego dowcipu o Polakach :-)

Posted by: Tomasz (not verified) | Monday, January 23, 2012 - 15:30
David Snopek's picture

Cześć Tomasz!

Dziękuję bardzo za sugestię. :-) Na pewno chciałbym czytać tę książkę ale wolałbym go czytać po polsku (albo NAJLEPIEJ słuchać go po polsku w formie audiobook!). Będę go szukał!

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Monday, January 23, 2012 - 18:27
Anonymous's picture

Już wyjaśniam, otóż w telewizji i gazetach pisano tylko złe rzeczy: pobicia, aresztowania, przerwanie marszu, a w rzeczywistości ponad 90% uczestników marszu chciała tylko uczcić Święto Niepodległości

Posted by: Agnieszka (not verified) | Saturday, December 31, 2011 - 16:14
Anonymous's picture

Cześć David

Czytam sobie Twojego bloga i muszę odpowiedzieć na tą dyskusję w komentarzach bo widzę że Wojtek zrobił Ci tu gratis mały wykładzik, który jest dobrym przykładem "rozliczania z historii".

W Polsce były wojny, potem komunizm. Same nieszczęścia, tłumione negatywne emocje, żal, gniew...

W czasach komuny Pan o nazwisku Wałęsa stanął na czele buntu społecznego w którym uczestniczyli głównie biedni robotnicy. Po upadku komunizmu, Polska nadal była biedna. Urokiem kapitalizmu jest to że każdy może zrobić duże pieniądze. Społeczeństwo więc podzieliło się na tych biednych, poszkodowanych, nie umiejących sobie poradzić z nową rzeczywistością), oraz tych bogatych którzy zaczęli prywatyzować kraj bo mieli talent do robienia pieniędzy.

I nagle z tych biednych robotników którzy widząc jak inni (komuniści i nie-komuniści)nagle się bogacą, wyszła złość że nie dostają nic od państwa za swoją walkę ( niestety w kapitalizmie nie dostaję się nic od państwa ;- ) ).

I tak powstał podział Polski. Solidarność rozbiła się na Kaczyńskich i Wałęsę. Kaczyńscy zaczęli przemawiać do tych biednych ludzi, że Wałęsa to ten zły co był w układach z SB i dlatego oni są biedni a komuniści są bogaci.

Wałęsa do dziś jest pomawiany o bycie agentem SB. To samo największe stacje prywatne TV o celową manipulację.

Co do antysemityzmu to powiem tak. W Polsce jest antysemityzm ale bez Żydów :-). Dziwne to a jednak... Ten antysemityzm jest z tego, że pomawia się POLSKICH BOGATYCH jak i polityków o bycie Żydami.

Jest to stąd, że dawniej w Polsce było wielu Żydów i potrafili robić na Polakach pieniądze - stąd nienawiść i zazdrość.

David, jeżeli posłuchałbyś ludzi co mówią o "złych" polskich Żydach, rozkradających Polskę, to dostaniesz fantastyczne listy ludzi. Okaże się iż wszyscy są Żydami ;-). Od dawnych bohaterów polskich jak Piłsudski, po współczesnych prezydentów, celebrytów, właścicieli stacji telewizyjnych, noblistów, artystów itd,

Ludzie wymyślają teorie spiskowe, bo czują żal i krzywdę dawnych lat i co najważniejsze NIESPRAWIEDLIWOŚĆ, że tym "złym" się udało a tym "dobrym" nie.

Moja rada i wnioski: lepiej nie angażować się w dyskusje na te tematy z Polakami.

pozdrawiam

Posted by: Peter0186 (not verified) | Sunday, February 26, 2012 - 04:40
David Snopek's picture

Dziękuję bardzo za komentarz i radę. :-) Staram się nie uczestniczyć w takich dyskusjach politycznych nawet z Amerykanami o polityce amerykańskiej. ;-)

Ale w tym przypadku czułem się, jak musiałem coś powiedzieć. Bo jeśli ktoś pisze coś antysemityckiego na moim blogu i nie sprzeciwiam się temu, inni ludzie mogą myśleć, że ja z tym się zgadzam.

Może powinienem znaleźć nową strategię do tego. Ale po prostu nie chcę usunąć komentarzy bo wierzę w wolność słowa, zwłaszcza w internecie. Zobaczymy jak ta sytuacja rozwija się jak mój blog zostaje coraz popularniejszy. :-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Friday, March 2, 2012 - 08:20
Anonymous's picture

Ja myślę, że to bardzo ciekawy pomysł na filmik. Opinia o nas kształtuję się z czasem, raz jest gorsza raz lepsza.Ja bym dorzuciła do tego pytanie o to jak sobie wyobrażają Polskę i jak myślą, jak tam jest...postęp itp.Jeżeli chodzi o Brytyjczyków. Moim zdaniem to zależy jaki Anglik spotka jakiego Polaka. Charaktery są różne i każdy ma inne pojęcie kultury.

Posted by: Anna (not verified) | Tuesday, February 26, 2013 - 18:35
David Snopek's picture

Cześć Anna!

Oczywiście jeszcze nie nagrałem tego filmiku ale nadal planuję to kiedyś zrobić!

Pozdrawiam,
David.

Posted by: David Snopek | Thursday, February 28, 2013 - 20:12