Download my FREE ebook about language learning!

Natural Language Learning
Without a Teacher!

A step-by-step guide about how to learn a language naturally on your own!

Download it now for FREE!

Odkryj NAJLEPSZY cel nauki języka na 2013 rok! (trzy proste pytania)

1 Jan 2013
Pies noszący czapkę z napisem 2013
Zdjęcia autorstwa HackBitz

Szczęśliwego Nowego Roku! Mam nadzieję, że święta u Was były fantastyczne. :-)

Może zauważyliście, że nie publikowałem żadnych artykułów przez kilka tygodni. Zamiast tego odpocząłem i spędziłem czas z przyjaciółmi i rodziną. Również rozważyłem moje sukcesy i porażki z poprzedniego roku, i myślałem o moich celach na nowy rok.

Tak jak wielu ludzi, mam tendencję do ustalania wielu zbyt ambitnych celów dla siebie, które nie dają się osiągnąć. Czy kiedykolwiek to zrobiłeś? ;-)

To dlatego w tym roku zdecydowałem się z rozmysłem wybrać tylko JEDEN NAJLEPSZY cel nauki języka. Żeby być "najlepszy," musi:

  1. Mieć wielki wpływ na moją przygodę z nauką języka
  2. Być naprawdę osiągalny.

W tym artykule przedstawiam trzy proste pytania, których sam użyłem, żeby wybrać najlepszy cel nauki języka dla mnie na 2013 r.

Nie składaj sobie pustych obietnic!

Czytaj dalej i użyj tych samych pytań, żeby odkryć najlepszy cel dla CIEBIE!

1. Jaka jest Twoja obecna sytuacja?

Nie możesz planować następnego celu, jeśli nie wiesz gdzie byłeś! Rozważ swoje postępy do tej pory i swoją motywację do nauki danego języka (która może się zmieniła w międzyczasie).

Na jakim poziomie jesteś? Dlaczego się uczysz danego języka? Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

W pośpiechu dnia codziennego nie spędzamy zbyt dużo czasu na rozmyślaniach ale są one bardzo cenne w ustaleniu celów. Zrób to teraz!

2. Jaki jest Twój największy problem?

Rok to dość długi czas i możesz osiągnąć wiele rzeczy! Polecam jednak wybranie tylko JEDNEGO problemu i skupienie się na nim.

Chociaż na pewno polepszy się kilka aspektów Twojej znajomości języka, skupienie się na tylko jednym problemie jest bardziej osiągalne. Wybranie największego problemu zapewni Ci najbardziej widoczne efekty w Twoich postępach.

To powinno być czymś wielkim i ogólnym, na przykład:

  • Pokonanie strachu przed mówieniem
  • Zwiększenie słownictwa
  • Rozumienie ze słuchu
  • Podtrzymywanie motywacji

3. Jaka jest JEDNA czynność, którą możesz robić codziennie przez 30 dni?

Ustalenie dziesięciu celów na następne 365 dni to nierealistyczne podejście.

Najlepsze cele są małe, krótkoterminowe i regularne.

Tak więc wybierz jedną konkretną czynność, którą możesz robić codziennie przez następne 30 dni, i która przybliży Cię do rozwiązania Twojego największego problemu.

Zawsze możesz robić więcej! Ale ta jedna czynność będzie wymaganym minimum. Jeśli nie możesz robić czegokolwiek więcej, zrób tę jedną czynność!

Oczywiście, po 30 dniach wybierzesz coś nowego na kolejne 30 dni, i tak dalej.

Moje odpowiedzi

2012 był świetnym rokiem dla mnie! Opublikowałem mój DARMOWY ebook i stworzyliśmy płatny kurs j. angielskiego. Spędziłem więcej czasu na pomaganiu innym w ich przygodach z nauką języków, niż w jakimkolwiek innym roku!

Mój polski już jest na zaawansowanym poziomie, ale jest jeszcze dużo do poprawy. Zacząłem się uczyć polskiego, żeby lepiej poznać swoje korzenie, ale zakochałem się w tym pięknym języku. Mam dość duże słownictwo i dużo rozumiem, ale nadal mam problemy w elokwentnym wypowiadaniu się.

Paradoksalnie spędzanie tak dużej ilości czasu na pomaganiu innym oznacza, że praktycznie nie pozostaje już nic na moją własną naukę.

Jeden z komentarzy pod moim ostatnim artykułem pomógł mi zdać sobie sprawę, że podczas rozwijania Bibliobirda, będę musiał spędzać mniej czasu nad moją nauką. Przecież doba ma tylko 24 godziny! (Nawiasem mówiąc naprawdę doceniam Wasze komentarze - dziękuję bardzo!)

Moim największym problemem jest: znalezienie czasu na regularną naukę. Już wiem, że nie mogę spędzać nad tym tak dużo czasu jak kiedyś - ale nie chcę przestać się uczyć całkowicie! Polski jest dla mnie zbyt ważny.

Tak więc wybrałem czynność, która jest tak zabawna, łatwa i osiągalna, że byłoby śmiesznie, gdybym nie był w stanie tego robić codziennie. :-)

Mój cel: Słuchaj czegoś ZABAWNEGO w j. polskim codziennie przez 30 dni (nawet jeśli to będzie tylko 15 minut).

Może ten cel wydaje Ci się ZBYT skromny albo nudny! Jednak jest to najlepszy cel dla mnie w mojej sytuacji. Będę bardzo dumny, kiedy go osiągnę!

Odpowiedz na te pytania w komentarzu!

Chociaż te pytania są dość osobiste, naprawdę zachęcam Cię do napisania Twoich odpowiedzi w komentarzach poniżej.

W napisaniu swoich celów tam, gdzie inni mogą je zobaczyć – tkwi wielka siła. Stają się one bardziej realne i to pomaga w trzymaniu się ich. Sam skorzystałem z tej metody parę razy i polecają to również najpopularniejsi bloggerzy na temat nauki języków!

Mam nadzieję, że 2013 będzie rokiem, w którym wreszcie zrobisz gigantyczny przeskok naprzód w nauce języka, który wybrałeś!

Anonymous's picture

Odkąd trafiłam na Twój blog regularnie uczę się słówek z niemieckiego z pomocą programu ANKI:) Przerabiam książkę "Mały Książę" po niemiecku:) Sprawia mi to pewnego rodzaju zadowolenie i nie brakuje mi motywacji do nauki. Aczkolwiek miałam mały kryzys po drodze, może trochę brak czasu i kilka dni przerwy spowodowały duże zaległości- powtórki z kilku dni,ale wzięłam się w garść, powtórzyłam i jestem na bieżąco:) Dziękuję za nowy post i kolejny uśmiech na myśl o nauce języka:) Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku:)
Mój cel- zamierzam przerobić całą książkę do końca marca:)A potem kolejną i kolejną:) Rozpędziłam się i nie zamierzam przestać:)Dziękuję!
Cel=marzenie + data wykonania:)

Posted by: Jola (not verified) | Tuesday, January 1, 2013 - 13:45
David Snopek's picture

Cześć Jola!

Dzięki za podzielenie się Twoją historią. :-) To fantastycznie, że czytasz książkę po niemiecku i bardzo się cieszę, że wszystko już idzie tak dobrze po tym małym kryzysie.

Życzę Ci sukcesu w Twojej przygodzie z niemieckim!

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Tuesday, January 1, 2013 - 15:01
Anonymous's picture

A ja też się pochwalę :)
Podobnie jak Ty Davidzie zacząłem czytać Harrego Pottera, tylko, że ja po angielsku oczywiście.
Po przeczytaniu dwóch rozdziałów, do programu anki dodałem aż 550 słówek. Davidzie ile słówek dodałeś po przeczytaniu pierwszej części Harrego? Ciekawi mnie jak dużo ich jest.
W dodawaniu słówek przydaje się umiejętność bezwzrokowego pisania. Jeśli się nie mylę jesteś też informatykiem i pewnie piszesz bardzo szybko :)

Twój polski jest bardzo dobry, w artykule nie wpadł mi w oko żaden błąd. :D
Pozdrawiam Adam.

Posted by: Adam (not verified) | Tuesday, January 1, 2013 - 20:10