Download my FREE ebook about language learning!

Natural Language Learning
Without a Teacher!

A step-by-step guide about how to learn a language naturally on your own!

Download it now for FREE!

Recenzja: Memrise.com (zacząłem się uczyć trochę ... chińskiego?!)

15 Oct 2013
Logo Memrise.com

Od jakiegoś czasu staram się wybrać nowy język do nauki.

Oczywiście, nadal będę się uczył polskiego! Czytam książki Pieśń Lodu i Ognia (tj. Gra o Tron) po polsku i ćwiczę mówienie na końcu naszych cotygodniowych spotkań przez czat głosowy na Bibliobird.com.

To tylko, że jestem na dość zaawansowanym poziomie i już nie jest takim wyzwaniem jak kiedyś.

Ktorego jednak języka się nauczyć? WSZYSTKIE brzmią interesująco! Ale nauka języka to duże przedsięwzięcie i żaden język nie ekcytuje mnie tak jak było z polskim. :-/

Kilka tygodni temu rozmawiałem z przyjacielem i powiedział mi, że uczy się jak czytać menu po chińsku na stronie Memrise.com. To brzmiało fantastycznie ponieważ:

  1. Mogę tego użyć od razu! Chociaż nie mam żadnego połączenia z Chinami lub Chińczykami, jem jedzenie chińskie i menu na chińskich restauracjach jest zawsze napisane w języku angielskim i chińskim.
  2. To nieduże przedsięwzięcie. Nauki całego nowego język zajmuje dużo czasu i wysiłku - ale tylko czytanie menu to prosty początek.

Tak więc zdecydowałem napisać recenzję strony Memrise.com przez naukę trochę czytania po chińsku!

W dzisiejszym artykule jest również filmik, w którym pokazuję jak działa Memrise i pójdę do chińskiej restauracji, żeby spróbować to, czegoś się nauczyłem!

Oczywiście możesz nauczyć się innych języków na Memrise.com (nie tylko chińskiego), na przykład: angielskiego, polskiego i tuzinów innych. Może pomoże Ci nauczyć się Twojego następnego języka?

Czytaj więcej, żeby się dowiedzieć!

Jak działa Memrise.com?

Memrise pomaga Ci się nauczyć słów i fraz w języku obcym. Korzysta z systemu rozmieszczonego powtórzenia, podobnie do Anki, którego używam w mojej nauce od dawna.

Strona jest zupełnie darmowa i wszystkie materiały były stworzone przez użytkowników!

Najpierw wybierzesz kurs, na przykład: Learn Basic Chinese: read a menu! albo Upper-intermediate English.

Każdy kurs składa się z kilku rozdziałów ("levels"), które mają kilka rzeczy ("items"), których się nauczysz. Na przykład, oto wszystkie rzeczy w pierwszym rozdziale kursu do czytania menu po chińsku:

Screenshot of the items in the first level

Memrise używa dziwnego metafora: "wsadzasz" ("plant") nowe rozdziały i potem "podlewasz" ("water") je od czasu do czasu. Za każdym razem jak logujesz się, powiadomuje Ci, że należy "podlewać" kilka rzeczy, i klikasz przycisk, żeby je powtarzać.

Screenshot of the 'water' button

Kiedy prezentuje nową rzecz do nauki, masz wybrać "mem", żeby pomóc Ci ją pamiętać. Wszystkie "memy" były stworzone przez innych użytkowników i możesz również stworzyć własne. Oto parę przykładów, żeby pamiętać chiński znak na "sos":

Potem musisz (w wiele rożnych sposobów) przetłumaczyć rzeczy na albo z języka, którego się uczysz. Może klikasz na jedną z wielu opcji albo nawet piszesz poprawną odpowiedź. Zależnie od tego jak dobrze odpowiadasz na pytania, decyduje kiedy będziesz musiał "podlewać" daną rzecz.

Filmik: Pokazuję Memrise i pójdę do chińskiej restauracji

Oto krótki filmik, w którym pokazuję jak działa Memrise. Na końcu razem z Carrie (moją żoną) pódziemy do chińskiej restauracji, żeby spróbować to, czego się nauczyłem. :-)

(Są napisy po angielsku - kliknij tutaj, żeby pomóc przetłumaczyć je na polski!)

Plusy

Oto rzeczy, które podoba mi się na Memrise:

  1. Wszystkie materiały były stworzone przez użytkowników: To znaczy, że to będzie rosnąć i stać się coraz lepiej.
  2. Większość kursów ma nagrania dźwiękowe: Słuchanie jest strasznie ważne w nauce języków! Niestety kurs do czytania menu po chińsku nie miał nagrań dźwiękowych. :-(
  3. Świetna aplikacja webowa: Aplikacja jest naprawdę dobrze zbudowana, wygląda świetnie i jest łatwo do używania.

Minusy

A oto rzeczy, które nie podobają mi się:

  1. Wszystkie materiały były stworzone przez użytkowników: To znaczy, że kursy są o różnych jakościach - właszcza jeśli chodzi o audio. Oczywiście materiały ciągle rosną, ale również jest kilka ważnych braków.
  2. Nie jest najlepszym narzędziem do "osobistej nauki": Jeśli znajdziesz dobry kurs - to fantastycznie! Jednak co będzie jeśli chcesz powtarzać słowa, które poznałeś podczas czytania lub słuchania w obcym języku (tak jak zrobiłem z Harrym Potter'em)? Możesz stworzyć "personal vocab list" (osobisty spis słownictwa) na Memrise ale myślę, że Anki jest lepszym narzędziem do tego.

Podsumowanie

Bawiłem się dobrze przy nauce trochę chińskiego, którego mogłem użyć w realnym życiu! :-) I ogólnie mówiąc używanie Memrise było przyjemnym doświadczeniem.

Polecam Memrise, jeśli ...

  • zaczynasz nauczyć się nowego języka i chcesz robić coś (darmowego!), które nie zajmuje dużo czasu a nie jest dużym przedsięwzięciem, albo
  • zajdziesz kurs o wysokiej jakości do nauki języka, którego się uczysz, albo
  • chcesz stworzyć własny kurs dla innych

Jeśli nie, Memrise może nie jest najlepszym narzędziem dla Ciebie.

Czy Ty sprobowałeś Memrise.com? Proszę napisz komentarz o tym, co myślisz o nim!

Anonymous's picture

Też korzystam z tej strony i na razie ją testuje.

Po pierwszych wrażeniach jestem zadowolony. Niestety nie ma tam tradycyjnego chińskiego, a jest tyko uproszczony. Trzeba także uważać, bo zdarzają się błędy, abo tłumaczenie jest inne. Ogólnie to polecam, ale jakie są po tym efekty to będę mógł stwierdzić za kilka tygodni. :)

Pozdrawiam

Posted by: Kamil (not verified) | Tuesday, October 15, 2013 - 20:10
David Snopek's picture

Cześć Kamil!

Proszę napisz komentarz tutaj znowu po kilku tygodniach o efektach. To na pewno byłoby pomocne dla innych. :-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Wednesday, October 16, 2013 - 07:16
Anonymous's picture

Zaczynam testować :) Dam znać jakie efekty osiągnęłam.
Pozdrawiam,
Aneta

Posted by: Aneta (not verified) | Wednesday, October 16, 2013 - 09:56
Anonymous's picture

Znam tę stronę od bardzo dawna, już chyba od roku. Na początku używałam jej do nauki japońskich znaków, hiragany i katakany, i świetnie się do tego sprawdziła, bo dzięki tym obrazkom bardzo szybko udało mi się wszystko zapamiętać. Później używałam jej do innych języków, do nauki słówek i rzeczywiście nagrania bardzo się przydają, zapamiętuje się wtedy o wiele szybciej, szczególnie jeśli się powtarza te słowa.
Przez to, że kursy tworzą użytkownicy, można znaleźć wiele podobnych kursów i wybrać najlepszy. Kursów stworzonych przez Polaków jest mniej, więc czasem trzeba poszukać takich np. po angielsku (np. przy mniej popularnych językach). Oprócz nauki języków są też kursy na inne tematy, np. państwa i ich stolice, malarze i obrazy.
Minusem jest na przykład to, że czasami kiedy wpisuje się synonim jakiegoś słowa, to odpowiedź ta jest niepoprawna, bo podczas tworzenia kursu, ktoś nie wpisał tego synonimu jako dozwoloną odpowiedź.
Rzadko widziałam jakieś błędy, a jak są, to można je zgłosić na forum.
Polecam, bo mi naprawdę bardzo ta strona pomogła przy nauce nowego języka.

Posted by: Lena (not verified) | Wednesday, October 16, 2013 - 10:28
David Snopek's picture

Cześć Lena!

Dziękuję bardzo za podzielenie się Twoim doświadczeniem z Memrise. Na pewno będzie pomocne innym. :-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Wednesday, October 23, 2013 - 10:43
Anonymous's picture

At the first I want to thank you :) You inspired me to learned languages and Bibliobird helped me a lot with English :) And I'm sure I will keep on it.
And at the second I have a question. What do you think about lerning 3 languages at the same time? Is that too much? Because I'm learning English and German and I realy want to learn French, but I'm not sure I should do this now. Maybe it will be better if I will start it the next year when I will know more of the languages I'm learning now...
Memrise seems nice :) Probably I will try this too. :)

Posted by: Weronika G. (not verified) | Thursday, October 17, 2013 - 10:52
David Snopek's picture

Hi Weronika!

I wrote an article on exactly this topic. :-)

http://www.linguatrek.com/blog/2011/11/how-to-learn-two-languages-at-once

I hope you find it helpful!

Best of luck with your English, German and (maybe) French!

Regards,
David.

Posted by: David Snopek | Wednesday, October 23, 2013 - 10:45
Anonymous's picture

Witaj David,

Mam pytanie.

Co sądzisz o nauce np. dwóch lub więcej języków jednocześnie.
Jeden język mam opanowany na poziomie średnio-zaawansowanym (angielski), inne na poziomie bardzo podstawowym (rosyjski i niemiecki).

Języka angielskiego uczę się nieprzerwanie, lecz chciałabym zacząć, przynajmniej na razie, powtarzać podstawy innego języka.

Może masz jakieś wskazówki jak pogodzić naukę dwóch lub więcej języków?

Pozdrawiam ciepło :)

Posted by: Ewelina (not verified) | Friday, October 18, 2013 - 11:56
Anonymous's picture

Cześć!
Davidem nie jestem, ale uczę się dwóch języków na raz :) Teraz zaczynam trzeci po trochu. Myślę, że swobodnie możesz się uczyć dwóch na raz, po prostu codziennie daj sobie trochę czasu na ten i ten :) Ucz się tego, na który masz ochotę w tym momencie, bo inaczej nie bardzo wchodzą słówka czy gramatyka, kiedy się próbuje uczyć np. niemieckiego, a z tyłu głowy siedzi np. angielski. Co do trzech sama się zastanawiam, ale kiedy dwa się zna chociaż na takim średnim poziomie, to wtedy raczej nie powinno być problemów.
Miłej nauki i powodzenia,
Weronika

Posted by: Weronika G. (not verified) | Saturday, October 19, 2013 - 16:38
David Snopek's picture

Cześć Ewelina!

Napisałem artykuł na właśnie ten temat. :-)

http://www.linguatrek.com/blog/2011/11/how-to-learn-two-languages-at-once
(niestety jest tylko po angielsku..)

Mam nadzieję, że będzie Ci pomocny!

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Wednesday, October 23, 2013 - 10:49
Anonymous's picture

Dla mnie ta strona to kolejne powtórzenie popularnego schematu stron ze słówkami typu internetpolyglot. Jedyna zaleta, to lepsza grafika. Nowe słówka, to dobra podstawa, ale muszę przyznać, że nie ekscytują mnie takie strony.

A co do języka, polecam jakiś mało znany i niepodobny do niczego (tym większe wyzwanie). Arabski, hindi, chiński itd. :)

Pzdr ;)

Posted by: Cinnamon (not verified) | Sunday, October 20, 2013 - 11:32
David Snopek's picture

Dzięki za podzielenie się opinią! :-)

No, nie zaprzeczam - to nic naprawdę nowego. Od dawna już są kolekcja fiszki (nawet w formie papierowej), inne programy tego typu (np. Anki), itd. Ale takie narzędzie czasem są pomocne (sam dużo używam fiszek i Anki w mojej nauce) i warto od czasu do czasu spróbować coś innego. ;-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Wednesday, October 23, 2013 - 10:57
Anonymous's picture

Korzystam z Memrise od pewnego czasu. Jednak muszę przyznać, że wspomagam się też innymi materiałami do nauki języków. Znacznie bardziej niż powtarzanie fiszek lubię zwyczajne czytanie prasy lub książek w danym języku. Poza tym jeżeli chodzi o mniej popularne języki to oferta Memrise jest ograniczona (np. hebrajski).

Posted by: Agnieszka (not verified) | Sunday, October 20, 2013 - 13:12
David Snopek's picture

Cześć Angieszka!

Dzięki za podzielenie się Twoim doświadczeniem z Memrise. :-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Wednesday, October 23, 2013 - 10:52
Anonymous's picture

Ja zaczynam się uczyć na Memrise.com szwedzkiego. Zobaczymy jak to będzię. O samej stronie dowiedziałem się dzięki Tobie :)

Pozdrawiam

Posted by: Kuba (not verified) | Wednesday, October 23, 2013 - 00:05
David Snopek's picture

Cześć Kuba!

Świetnie! Daj nam znać, jak to pójdzie. :-)

Pozdrawiam serdecznie,
David.

Posted by: David Snopek | Wednesday, October 23, 2013 - 10:51
Anonymous's picture

Strona robi dobre wrażenie. Niestety brak jej dwóch niezbędnych dla mnie funkcji:

1. Lepsza konstrukcja umożliwiające efektywne używanie całych zdań zamiast pojedynczych słówek.

2. Funkcja cloze deletion.

Dlatego zostaje przy anki, które jest bardziej elastyczne.

W Anki używam całych zdań w połączeniu z cloze deletion i wpisywaniem odpowiedzi i jak dotąd nie spotkałem rozwiązania oferującego choćby zbliżoną funkcjonalność.

Posted by: Anonymous (not verified) | Monday, October 28, 2013 - 11:15
Anonymous's picture

Trzeba przyznać że forma nauki bardzo przyjemną i przystępna. Dzisiaj mamy wiele fajnych możliwości nauki, lepszych aniżeli siedzenie nad książką i wkuwanie na pamięć :)

Posted by: Basia (not verified) | Thursday, October 31, 2013 - 05:04
Anonymous's picture

Znalazłam świetną strone do nauki słówek angielskich.
Szczerze polecam http://loverofenglishvocabulary.blogspot.ie
Katarina

Posted by: Anonymous (not verified) | Friday, November 1, 2013 - 11:39
Anonymous's picture

Zachęcona Twoją recenzją postanowiłam wypróbować stronę Memrise i jestem bardzo zadowolona :) Myślę, że stronka ta nadaje się najbardziej dla:
1. Osób zaczynających naukę nowego języka, żeby się z nim trochę "oswoić"; ja zaczęłam się w ten sposób uczyć rosyjskiego.
2. Dla osób średnio-zaawansowanych: żeby w łatwy i przyjemny sposób poszerzać zasób swojego słownictwa.
Rosyjskiego uczę się poprzez angielski i dlatego mogę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: ćwiczę angielski i uczę się wyłączać myślenie po polsku i przestawiać się na obcy język :)

Posted by: Ancja (not verified) | Sunday, November 3, 2013 - 02:11